Teknede Yönler

YÖNLE İLGİLİ TERİMLER

 

Denizcilikte, hangi yöne gidileceği, bir cismin ya da yapılacak işin nerede, ne tarafta olduğu yön belirten terimlerle ifade edilir. Teknede yapılan birçok iş, komut ve tarif yön bilgileriyle ifade edilebildiği için yön terimlerini bilmek önemlidir.

Bir teknenin ön kısmına baş, arka kısmına kıç, ön kısmından yani baştan ileri ufuk yönündeki alana pruva, kıçtan geri ufuk yönündeki alana da pupa denir.

Pruva-pupa hattı teknenin baş-kıç bodoslamalarını birleştiren ve tekneyi boyuna iki eşit parçaya bölen, merkez hattı yada omurga hattı da denilen bir doğrudur. Kıçtan bakıldığında bu doğrunun sağ tarafına sancak, sol tarafına iskele denir. Kemere hattı, teknenin ortasından geçen ve omutgasında dik olan hattır. Kemeredeki yarım daireyi tanımlar. Kemere arkasında kıç kemere olarak da kullanılır ve kemere hattında görülen bir tekne kısaca ” kemerede ” diye söylenir. Teknenin bir noktaya göre pozisyonu bordasına göre de ( iskele borda, sancak borda ) söylenir. Örneğin ; tekne bir kayayı sancak bordasında görüyorsa, bu kaya teknenin sancak kemere hattındadır ( veya sancak kemerede ) sözünü de kullanabiliriz.

Denizcilik

Zirve Denizcilik

About the Author

Zirve

Zirve Denizcilik İnsan Kaynakları ve Acentelik Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*