Tekne Yapım Malzemeleri

TEKNE YAPIM MALZEMELERİ

       Günümüzde kullanılan başlıca tekne yapım malzemeleri ahşap, elyaf takviyeli karma malzeme CTP (cam takviyeli plastik) ve metaldir (çelik, alüminyum). Geleneksel tekne yapım malzemesi olan ahşap, işleme kolaylığı, hafifliği, sağlamlığı, soğu ve sıcağı izole edebilmesi, diğer malzemelere oranla yorulmaya karşı mukavemet, görsel sıcaklığı nedeniyle tercih edilegelmiştir. İnce ahşap parçaların (lamine), epoksi gibi yapıştırıcılarla yapıştırıldığı modern yapım yöntemleriyle üretilen ahşap tekneler, kullanılan malzemeler gereği plastikleşerek CTP teknelerin tüm olumlu özelliklerini bünyelerinde toplarlar. İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılmaya başlanan su kontraplağı ile amatörlerin arka bahçelerinde her boyutta tekne inşa etme olanakları doğmuştur.

Seri imalata uygunlugu nedeniyle günümüz teknelerinin çoğu CPT malzemeden yapılmaktadır. CPT cam elyafı ve bunları birbirine yapıştırmak için kullanılan polyester reçine, epoksi reçine gibi reçinelerden oluşan plastik bir malzemedir. Hafifliği ve yeterle mukavemet değerlerine sahip olması, esnekleği ve yapım kolaylığı CTP’nin aranan bir tekne yapım malzemesi olmasını sağlamıştır. CTP .eşitli inşa metodlarındanda ana malzeme olarak kullanılır. Örneğin günümüz yarış teknelerinin çoğu iki kat CTP katmanının arasına konulan balsa, PVC köpüğü, kevlar ve karbon lifler gibi ara malzemelerden oluşan sandviç metoduyla yapılır.

Yapım, bakım, tamirde sağladığı kolaylıkla sağlamlığı nedeni ile çelik ( sac ) iyi bir tekne yapım malzemesidir. Ancak çelik tekneler hacimdeki ahşap ve CTP teknelere göre daha ağırdır. Alüminyum ise hafifliği, sağlamlığı, sağlamlığı, hatta boyaya ihtiyaç duymaması nedeniyle tercih edilen ancak oldukça pahalı bir yapım malzemesidir.

Demir ve çimentoyla beton tekne yapımı yaygın olmasa da sağlam ve kolay kırılıp çatlaması nedeniyle amatörler arasında ilgi gören bir malzemedir. Arası tellerden oluşan demir bir iskeletin özel bir çimento harcıyla sıvanıp kaplanmasıyla yapılan ucuza mal olan beton tekneler oldukça ağır olurlar.

www.zirvedenizcilik.net

Denizcilik

About the Author

Zirve

Zirve Denizcilik İnsan Kaynakları ve Acentelik Hizmetleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*