Teknede Tahmini Mevki ve Düşme

Tekne Pruvasının yönü, rota yönünde eşit olması gerekirken rüzgar ( özellikle yelken seyri yapan teknelerde) ve akıntı gibi etkenler tekneyi rotadan düşürür. Tahmini mevki ve tekneyi rotadan düşüren akıntı ve rüzgarın hesaba katılmasıyla bulunan mevkidir. Harita üzerinde bölgedeki akıntıların yönü ve hızı gösterilirse de bu durum hava şartlarına göre değişebilir. Seyir sırasında akıntının durumu sık sık koyulacak kesin mevki ve parakete mevki arasındaki farkla bulunabilir. Akıntının yönü ve hızı bilinirse bu verilere dikkate alarak “akıntıyı öneme rotası” çizilebilir.

Teknelerde her ne kadar yazılı olarak bilgiler görünse de, teknede uygulamalı olarak eğitim almak gerekiyor. Her ne kadar tekneler hakkında birçok bilgiler görünse de, tekneyi kullanmamız gerekiyor.

Teknenin motorundan dümenine kadar her şeyi bilmemiz gerekiyor. Tekne kullanıldığında herhangi bir arıza olduğu takdirde kendi başımıza o arızayı giderebilme bilgisine sahip olmamız gerekiyor.

Düşme, hatalı dümen tutma veya aşırı orsaya çekme, kekamoz veya yosun bağlamış kirli karina gibi tekne hataları nedeniyle de olabilir. İstenilen rotada seyir yapabilmek için teknenin rotadan düştüğü ölçüde ve ters istikamette bir rotada seyretmek gerekir.

 

Tekneler Hakkındaki Bilgiler ve Teknede Tahmini mevki ve düşmeleri hakkında teknecilik yatçılık hakkındaki tüm bilgiler burada yer almaktadır. Detaylı Bilgi için Bizimle İrtibata geçebilirsiniz.

Zirve Denizcilik İnsan Kaynakları Acente ve Gemi İşletmeciliği

 

 

 

 

 

 

 

Denizcilik

Zirve Denizcilik

Denizcilik

Gemilerde Kariyer

About the Author

Zirve

Zirve Denizcilik İnsan Kaynakları ve Acentelik Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*