Motorlu Tekneler

Motorlu tekne terimi sandallar, motorlu botlar (ör.şişme botlar), spor tekneler, sürat tekneleri, kamaralı tekneler ve motor yatlar / trolyatlar gibi birçok tekne turunu kapsar. Bunların ayrımlarına girmeyip motor yatlar hakkında kısa bilgi, yaygın kullanılan motoru teknelerden şişme-bot çizimi ve motorlu tekne gövde biçimlerinden kısaca bazı bilgiler vereceğiz.

Motor yatlar, tek veya çift (+) motorlu, iyi donatılmış, güvenli kıyı ve açık deniz seyri yapabilen, boyları 8-8.5 metreden başlayan teknelerdir. Geçmişleri yelkenli yatlara göre daha az olmasına rağmen, önce benzinli, daha sonra dizel (diesel) motorların geliştirilmesiyle hızla yayılmıştır. Kullanım amaçlarına göre çok çeşitleri varsa da temel olarak düşük hızlı deplasman tekneleri, biraz daha hızlı olan yarı-kayıcı (semi planing) ve kayıcı (planing) tekneler olarak sınıflandırılabilir. İlk sınıfa motor gücü nispeten düşük, az hızlı, ancak yüksek deplasmanlı ve iç hacimli, genelde ekonomik seyirle uzun mesafeler kat edebilen yuvarlak karinalı tekneler girer. Yarı kayıcı tekneler daha fazla motor gücü ve çoğunlukla çift motor ile nispeten hızlı seyir yapabilir ve kötü havalarda da belli bir miktar konfor sunabilirler. Kayıcı tekneler için çok yüksek motor güçleri gerekir. Tekne hızlandıkça karinası üzerinde yükselerek, suya sürtünme yüzeyini azaltır ve büyük hızlara çıkabilir. Ancak yakıt tüketimleri oldukça fazladır, sert hava ve deniz koşullarında tekne ekibini yorucu bir seyir karakteristikleri vardır.

Yelken teknelerinin tasarımı teknenin yakalandığı ağır deniz şartlarında hasar görmeden, yavaş bir hızla, uzun süre seyredebilecek şekilde yapılırken, motoryatların genelde fırtına ve kötü hava şartlarının önünden kaçabilecek tasarım özelliklerine ve hıza sahip olması beklenir. Yapım malzemesi olarak belli boylara kadar ahşap, çok büyük özel yapım tekne gövdelerinde metal (çelik veya alüminyum) kullanırken, orta ve büyük boy motoryatlarda hakim malzeme cinsi, üretim kolaylığı nedeniyle CTP’dir (fiberglas).

Deplasman tipi teknelerde sürat fazla olmadığından manevra yeteneğini sağlayabilmek için büyük yüzeyli dümen palası kullanılır. Yarı kayıcı veya kayıcı tipte teknelerde küçük yüzeyli ve genelde çift dümen palası vardır. Tıpkı yelkenlilerde olduğu gibi, proje ve imalat aşamalarında teknenin hafif olması sağlandığında, çift gövdeli tipler tek gövdelilere göre daha hızlıdır. Motoryatlarda motor sayı, cins ve uygulama şekilleri yelkenli yatlara göre daha fazla çeşitlilik gösterir. İçten takma motorlu yelkenlilerde sadece konvansiyonel veya S- tahrikli dizel motorlar yer alırken, motoryatlarda birden fazla motor kullanılabileceği gibi, bunlar benzinli, diesel, hatta çok yüksek süratli teknelerde türbin motoru olabilirler. Motor yerleşimi ise kuyruklu ( Z-tahrikli), konvansiyonel, V-tahrikli, S-tahrikli olabilir.

GÖVDE BİÇİMLERİ

Düz gövdeli tekneler, basit yapımı ve düşük üretim maliyeti nedeniyle amatör yapımcıların ilgi gösterdiği bir tekne biçimidir. Derin çeneli, yani V karinalı tekneler genellikler yüksek süratli açık deniz tekneleridir ve dalgalara baş vurmadan sürat yapabilirler. Yuvarlak karinalı bir motorlu tekne yumuşak bir seyir sürati sağlarken çeneli karinalı tekneler yüksek süratlidir, ancak dalgalara baş vurarak ilerleyebilirler. İki-üç çeneli, katamaran ve trimaran gibi çok gövdeli motoryatlar yüksek bir stabilite, ve sürat sağlayan özellikleriyle dikkat çekerler.

 

Zirve Denizcilik

Denizcilik

About the Author

Zirve

Zirve Denizcilik İnsan Kaynakları ve Acentelik Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*