Menavralar

Her türlü manevra öncesi rota üzerinde herhangi bir engel olmadığından emin olun. Tramola veya kavança manevrasıyla yöneleneceğiniz yeni rotada da manevra öncesi bir engel bir olup olmadığını kontrol edin. Emin değilseniz kesinlikle manevra yapmayın. Rotanız güvenli (neta) olana kadar bekleyin.

Tramola etmek: Rüzgarı diğer kontradan alabilmek yani kontra değiştirmek değiştirmek için rüzgarüstüne doğru yapılan yön değiştirme manevrasıdır. Şekilde görüldüğü gibi yelkenliler rüzgara karşı ancak tramolalarla ilerleyebilir. Rüzgara karşı düz bir çizgide ilerleyemezler, zikzaklı bir rota çizimleri gerekir. Bu zikzaklı rotayı izlemeye volta seyri denir. Dümencinin ” alesta tramola” komutuyla teknenin başı yelken yapılmayan ölü bölgeyi geçecek şekilde dümen önce yavaş, sonra hızlı olabildiğince rüzgarüstüne basılır. Tramolada önce teknenin başı rüzgara döner, ön yelken yeni rüzgaraltı yeni rüzgaraltı kontraya göre trim edilir ve mürettebat rüzgarüstü tarafa geçer.

Kavança etmek: Tramola esnasında yelkenler yelken yapılmayan ölü bölgeyi geçerken boşalır, teknenin önce kıçının döndüğü, rüzgaraltına dönüş manevrası kavançada ise yelkenler sürekli dolu haldedir. Kavança manevrasında yelkenler sürekli dolu olduğu için bumbayı bir kontradan diğer kontraya dikkatli ve kontrollü bir şekilde geçirerek bumbanın savrulmasını önlemek gerekir. Ana yelkenin ıskotasını bir taraftan diğer tarafa aşırarak yapılan bu önleme “kavança ıskota etmek” denir. Rüzgar şiddetli ya da yelkenli büyükse, bumba manevra önce teknenin orta hattına alınıp, savrulması mümkün olduğunca önemlidir.

“Alesta kavança” komutuna “alesta” cevabından sonra “kavança” komutuyla kavança manevrası yapılır. Bu manevra, pupa seyrinde ve özellikle tam pupa da denilen iğnecik seyrinde dümen hareketine gerek olmaksızın ana yelken diğer kontraya aktarılarak ( kavança iskota edilerek ) yapılır. Diğer seyirlerde (ör.apaz) dönülecek yöne doğru basılır ve tekne tam iğnecik pozisyonuna geldiğinde ana yelken kavança (iskota) edilir. Bu nedenle pupa seyri dışındaki manevralarda kavança yerine “boca tramola” kullanımı daha uygundur.

Ön yelken yeni rüzgaraltı kontrada trim edilir. Ayrıca bumba karşı kontraya geçtiğinde önem olarak boşu alınan ana yelken ıskotası boşlanıp darbenin yumuşaması sağlanır. Mürettebat dengeyi sağlamak için önce rüzgarüstü yanda olmalıdır.

Denizcilik

Zirve Denizcilik

About the Author

Zirve

Zirve Denizcilik İnsan Kaynakları ve Acentelik Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*