Kaza durumunda yardım

Denize mürettebat düşmesi, denizde çatışma, karaya oturma, yedekleme, yedeklenme, yangın, yaralanma, tekneyi terk denizde karşılaşılabilecek başlıca kaza ve tehlike durumlarıdır.

Amatör denizciler, sağduyu ve dayanışma gereği olarak denizde zor durumdaki bir tekneye karşılıksız yardım ederler. Yasalar karşısında küçük bir tekneyi kullananla, tanker kaptanı arasında görev ve sorumluluk açısından bir fark yoktur. Denizde can tehlikesine maruz kalmış insana her tekne kaptanı yardım etmekle yükümlüdür. İnsan kurtarması dışında tekne kurtarma işinin niteliğine göre kurtaran her zaman bir kurtarma ücreti talep edebilir ve mevzuat gereği buna hakkı vardır. Kendini tehlikeye atmamak ve çok yol kaybetmek koşuluyla kurtarma talebinde bulunan tekneye yardım etmek yasa gereğidir. Genellikle profesyoneller tarafından yapılan yedekleme hizmetleri ücrete tabiyse de ücret talebi olup olmadığı işleme başlamadan önce konuşulmalıdır.

Kaptan, seyirde olan kazaları tarih, saat ve mevki belirterek bütün ayrıntıları ile yazarak bir rapor haline getirmekle sorumludur. Türk Ticaret Kanunu gereği Amatör denizcilerin kullandıkları teknelerde de büyük gemilerde olduğu gibi bir ” gemi jurnalı ” tutulur. Amatörlerin çoğunlukla seyir defteri dediği, ancak yasal adı gemi jurnalı olan deftere seyirde karşılaşılan önemli olaylar yazılır.

Zirve

Zirve Denizcilik

About the Author

Zirve

Zirve Denizcilik İnsan Kaynakları ve Acentelik Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*