Güverte Donanımı

      GÜVERTE DONANIMI

      Yelkenli teknede bumba, ana yelkenin alt kenarının bağlandığı yatay direktir. Bumba direğe kaz boynu denen bir         cins menteşe ile bağlanır. Gönder, seyir durumuna göre bazı yelkenleri  (özellikle balonu) dışa açmak için                     kullanılan bir tür bumbadır.

Güverte, havuzluk, kasara gibi bölümlere ayrılsa da tekne boyunca uzanan üst yüzeye genel olarak güverte                     denilir. Güverte farklı işlevleri olan birçok donanım ve malzeme vardır. Usturmaçalar teknenin yasandığı yerlerden ( rıhtım, başka tekne vb. ) zarar görmesini engeller. Teknenin etrafına güvenlik amacıyla onulan koruyucu tellere vardavela teli, bu telleri destekleyen dikmelere vardavela dikmesi veya puntel denilir. Baş ve kıçta vardavela tellerinin son bulduğu, U benzeri balkon korkuluğuna benzeyen boru parçaların adı baş vardavela / vardavela başı ( pulpit ) ve kıç vardavela’dır ( pushpit ). Sert havalarda veya gece seyrinde güverte üzerinde baştan kıça uzanan ve iki başı sabitlenmiş bir ” can halatı ” döşenir ve can halatı’na bir kilitle bağlanarak güverte üzerinde emniyetli bir şekilde çalışılabilir. Yuvarlak veya at nalı can simidi ( veya nal simit ) ve işaret şamandırası, can salı, acil durumlarda kullanılabilecek güvenlik ekipmanıdır.

Tekne dışına verilen veya dışarıdan alınan halatlar normal şartlarda teknenin çeşitli yerlerinde bulunan kurtağzı’ndan geçirilerek koçboynuzu’na ( veya vince ) volta edilir. Halatı dolayıp sabitlemeye yarayan iki kolu bulunan koçboynuzları teknenin çeşitli yerlerinde bulunur. Her teknenin donanımına göre değişirse de genellikle mandarın kontrolü kilitler ( cem kilit, kıstırmaç, piyano gibi ) ve vinçler; ıskota arabalarından geçerek gelen ıskotaların kontrolü de vinçler veya kilitler aracılığıyla sağlanır.

      Manika hava akımını içeri yönelterek tekne içinin havalandırılmasını, tavan kapağı (heç) ve lumboz da içeri hava ve ışık girmesini sağlar. Serpinti körüğü baştan gelecek serpintilerde havuzlukta bulunanları korur. Demir atılacağı ( funda demir ) zaman ırgat çalıştırılır, çağa, burun makarasından geçerek gelen zincirle denize bırakılır. Irgat, demirin vira edilmesini kolaylaştırır.

Zirve Denizcilik

Denizcilik

 

 

About the Author

Zirve

Zirve Denizcilik İnsan Kaynakları ve Acentelik Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*