Denizciliğin ruhu

Balıkçılıkta mücadele kapsamında, Marmaris Sahil Güvenlik Grup Komunta’nın  da katıldıdığı bir çalışmada, içinde bulunduğumuz, gezi teknesine TCSG 1 Bot bot aborda oldu. Bot komutanı, en üsrt komutanını görünce selamı çaktı ama tekneyide deneteledi. Mavi Kartı’na adar tamam olduğunu görünce, yine çakı gibi bir selam verip gitti. Kısacası, ”kimsenin gözünün yaşına bakmam”dedi.

Bu işin bir yönü. Diğeri ise doğrudan tekne sahiplerini ilgilendiriyor.

Teknecilik, parayı basıptırıp en büyük ve en gösterişli tekneyi almak ve paranıza güvenip her kuralı çiğneyerek, sağa sola gösteriş yapmak değildir.

Denizcilik çok farklıdır. Etiği, kuralı, tarihi ama her şeyden önce ruhu vardır.

Tekneniz varsa, eğer mevzuat dahil bu konuya yeterli zaman ayıramıyorsunuz, bir kulübe üye olmanızda yarar vardır. Unutmayın, yasaları bilmemek mazaret değildir. Kulüp sizi gelişmeler konusunda uyarır, bilgilendirir. Öyle de olması gerekir. En azından, arada bir uğradığınızda sohbet sırasında bunlardan haberdar olabilirsiniz. Marinaların da böyle bir görevi olması gerekir. Marina, denizi doldurmak, pahalı butik ve diskotek açmak değildir. Denizcilere, marinanın da varlık nedeni olan denize saygı göstererek hizmet vermektir. ve biz buna ne kadar uzağız.

Yine konuyu dağıttık!

”Denizler ölüyor, yok oluyor!” Bu sözleri giderek daha sık duyuyorsunuz değil mi? Sizi ilgilendirmiyor, nedendir diye merak etmiyorsanız, tekne almayın, tekneniz varsa yol yakınken satın gitsin çünkü uzak olmayan bir gelecekte, teknenizle gidecek yer kalmayacak!

Zirvedenizcilik.net

 

Benzer HABERLER

Zirve Denizcilik Faaliyetleri

Denizcilik Firmaları

Gemilerde iş fırsatları

Denizcilik Önemli,

ICS basın bildirisi

ICS basın kampanyası

Adile Naşit’in ölüm yıl dönümü

Liman başkanlıkları

Denizcilik hakkında bilmedikleriniz

Denizcilik bilgisi

Denizcilik

Gemilerde Çalışacak Personeller

Google

Denizcilik Eğitimlerindeki Farklar

Zirve Denizcilik Sosyal Medya

Gemi Bakım Onarım Tamir ve Mühendislik

 

 

About the Author

Zirve

Zirve Denizcilik İnsan Kaynakları ve Acentelik Hizmetleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*