Deniz Taşımacılığı

DENİZ TAŞIMACILIĞI

DENİZ TAŞIMACILIĞI

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de yurtiçi gerekse yurtdışı ticaretin önemli temel taşlarından birisini oluşturmaya devam etmektedir. Bu önem özellikle çok büyük miktarlarda ve çok ağır yüklerin taşınmasında ortaya çıkmaktadır. Örneğin 150.000 ton ham petrolü kaç adet uçakla, TIR’la veya trenle ve hangi maliyetler ile nerede ne kadar tanıyabileceğimizi hesaplarsak deniz taşımacılığının önemini çok daha iyi anlayabiliriz.

DÜNYADAKİ gelişmelere paralel olarak deniz taşımacılığında meydana gelen değişimler ve gelişmeler son yılların gözde taşımacılık şekli olan konteyner taşımacılığının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Zincirleme taşıma sistemine ve kırkambar taşımacılığına olanak veren konteyner taşımacılığı konteynerlerin sağladığı iki önemli işlev sayesinde ortaya çıkmıştır. Bunlar yük birleştirme ve mekanizasyondur. Yük birleştirme, boyut ambalaj ve ağırlıkları değişik olan çok sayıda parça yükü büyük boyutlu standart kaplar yardımıyla tek bir yük durumuna getirmektir. Mekanizasyon ise elleçlemenin mekanik gereçlerle yapılması ve böylece taşıma veriminin arttırılmasıdır. Unutulmamalıdır ki elleçleme taşıma verimini etkileyen en önemli unsurların başında gelmektedir. Tüm bu koşullar ve avantajlar nedeniyle konteyner taşımacılığı yapılmak istenmektedir. Konteyner taşımacılığının yapılmasını sağlamak için de konteyner limanlarına ihtiyaç duyulmuştur. Bunun nedenleri ise mekanizasyonun beraberinde getirdiği özel elleçleme gereçleri ve konteyner operasyonlarının geniş bir sahaya ihtiyaç duymasıdır.

KONTEYNER LİMANCILIĞI

Konteyner limancılığı ile ilgili bu çalışmamızda öncelikle konteyner ve konteyner taşımacılığı kavramları belirtilerek, konteyner limancılığının gelişmesini sağlayan unsurlar incelenecektir. Daha sonra liman, rıhtım ve terminal tanımları ile bunların yönetimine ilişkin genel olarak her limanı ilgilendiren konuları sayfamızda yayınlayacağız. Bu noktadan sonra direkt olarak konteyner limancılığı ve büyük operasyonları yayımlanacaktır. Konteyner limancılığının uygulamalarına dair örnek olarak üç büyük limanımızın konteyner bölümleri hakkında bilgiler verilecektir. Daha sonra konteyner limancılığın da devlet ve özel liman karşılaştırılması yapılacaktır. Son olarak da konteyner limancılığının geleceği incelenerek karşılaştığı sorunlar ve bu sorunların çözümüne ilişkin öneriler verilecektir.

Kaynak : Liman işletmeciliği Gümrük mevzuatı

Zirve Denizcilik

İstanbul Yat Kiralama

About the Author

Zirve

Zirve Denizcilik İnsan Kaynakları ve Acentelik Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*