Deniz Kazaları ve Can Kurtarma Araçları

Teknede kaza veya tekne kazası her an herkesin başına gelebilir. Yanaşmadaki basit bir hatadan, sehirdeki dikkatsizliğe, mutfaktaki unutkanlıktan, sintinedeki bir ihtimale kadar akla gelebilecek her şey kaza nedeni olabilir.

Oluş sıklığına göre başlıca tekne kazaları şöyle sıralanabilir ;

1- Başka tekneyle çatışma

2- Sabit bir nesle ile çatışma

3- Alabora

4- Nedeni bilinmeyen kazalar

5- Denize düşme

6- Karaya oturmak

7- Yangın veya Patlama ( yakıttan kaynaklanan )

8- Yüzen nesnelerle çatışma

9- Su alma / su alarak batacak hale gelme

10- Batma

11- Tekne veya pervaneyle vurma

12- Teknede düşme

13- Yangın veya patlama ( yakıttan değil)

Temel denizcilik ve kuralların bilinmesi ve uygulanması, teknenin bakımlığı, her türlü teçhizat ve donanımının tam olması, denizde güvenliği sağlamanın ve kazaları önlemenin ilk şartıdır.

KAZALAR KARŞISINDA DAVRANIŞ

       Kaza karşısında ne yapacağını bilmek ve bilgileri uygulayabilmek durumu kontrol altına alabilmek için önemlidir. Normalde tehlike ile karşı karşıya kalan bir insan büyük bir korku duyar. Daha sonra korku şoka, şok kızgınlığa dönüşür. Bu duygularını kontrol altına alamayan insan paniğe kapılır. Paniğe kapılan insan ne yapacağını bilemez, ne yapacağını bilse dahi paniğe kapılınca birşey yapamaz. Tehlike karşısında serin kanlı ve sakin olunmaya çalışılmalı, paniğe kapılmamalı; durum ne kadar olumsuz olursa olsun düzeltmeye yönelik birşeyler yapmaya her zaman imkan olacaktır. Kazazedenin ümidini hiçbir zaman kaybetmemesi, sabırlı ve moralli olması kendine olan güvenini arttırır. Kazalar karşısında neler yapabileceğini bilmek ve uygulamak facia ile sonuçlanabilecek. Durumları tatlı bir anı haline dönüştürebilir. Az bir zaman, gayretle para harcayarak önceden yapılmış bir hazırlık tehlike anında size pahabiçilmez bir yardım sunacaktır.

Zirve

Zirve Denizcilik

 

About the Author

Zirve

Zirve Denizcilik İnsan Kaynakları ve Acentelik Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*